Dla wiêkszo¶ci osób pytanie: z czego dom, w rzeczywisto¶ci oznacza: za ile. Na jako¶ci materia³ów nie mo¿na jednak przesadnie oszczêdzaæ. To, czego nie wydasz dzisiaj, bêdziesz musia³ zap³aciæ jutro w formie wy¿szych rachunków za ogrzewanie czy czêstszych remontów.
Najtañsze s± domy z pustaków gazobetonowych ocieplanych we³n±, o stropach betonowych. Zamiast dachówki ceramicznej k³adzie siê betonow± albo jeszcze tañsz± blachodachówkê. Przy tym za³o¿eniu prawdopodobnie uda ci siê zej¶æ z cen± planowanego domu w okolice 1,7-1,8 tys. z³ za m kw.
Je¶li pieniêdzy masz ma³o, oszczêdno¶ci zacznij raczej na etapie gotowe projekty domów jednorodzinnych. Wybierz dom o prostej bryle: parterowe z poddaszem u¿ytkowym, bez skomplikowanego ³amanego na wszystkie strony dachu i oczywi¶cie bez piwnicy - jej budowa kosztuje kilkadziesi±t tysiêcy z³otych. Poddasze mo¿e przy tym poczekaæ z wykoñczeniem, a¿ bêdziesz mia³ wiêcej pieniêdzy. Warto te¿ przemy¶leæ wielko¶æ dzia³ki oraz samego domu.
To bodaj najczê¶ciej zadawane pytanie na wszelakich forach internetowych. Odpowied¼ na nie jest jednak niebywale trudna, poniewa¿ zale¿y od kolosalnej ilo¶ci czynników, zaczynaj±c od technologii, w której jest on wykonywany, przez jego powierzchniê, region kraju, w którym jest wznoszony, itp. itd. Generalnie mo¿na przyj±æ, ¿e metr kwadratowy domu kosztuje przeciêtnie od 1,7 do 3 tys. z³ (licz±c z robocizn± i wykoñczeniem). Do tego dochodzi jednak jeszcze koszt dzia³ki i projektu, przy czym im wiêkszy dom, tym zazwyczaj ni¿sza jest cena metra kwadratowego.
Generalnie mo¿na przyj±æ, ¿e wydatki rozk³adaj± siê tak:
zczegó³owy kosztorys inwestycji zrobi ci architekt ewentualnie wykonawca. Warto jednak, zanim podejmiesz decyzjê, z czego budowaæ dom, poznaæ kilka podstawowych pojêæ z tego zakresu.
Tutaj nie ma specjalnej filozofii, ciê¿ko te¿ o jakie¶ wiêksze oszczêdno¶ci. Najczê¶ciej muruje siê go z bloczków o wymiarach 12×25×38 cm. Mo¿na te¿ wylaæ tzw. fundamenty monolityczne.
Najczê¶ciej buduje siê ¶ciany dwu- lub trójwarstwowe. O co chodzi? Najpro¶ciej mówi±c, o liczbê warstw ¶ciany. I tak ¶ciana dwuwarstwowa to po prostu ¶ciana no¶na z bloczków czy pustaków. Generalnie do jej budowy mo¿na zastosowaæ ka¿dy materia³ budowlany (ceg³ê, beton komórkowy, keramzytobeton, sylikaty itp.). Powinna mieæ grubo¶æ ok. 24 cm. Na tak± ¶cianê nak³ada siê ocieplenie - styropian b±d¼ we³nê mineraln± (druga warstwa). Tu zasada jest prosta - czym wiêcej ocieplenia, tym ni¿sze rachunki za ogrzewanie. Izolacja powinna mieæ ok. 12 cm, ale nie zaszkodzi wiêcej (grubo¶æ ocieplenia sugerowan± przez architekta bêdziesz mia³ w projekcie).
Ocieplenie mo¿na uk³adaæ dwoma metodami:
lekk± - mokr± (BSO) - p³yty styropianu b±d¼ we³ny przykleja siê do ¶ciany no¶nej klejem, na to k³adzie siê specjaln± siatkê z w³ókna szklanego (chroni styropian b±d¼ we³nê przed uszkodzeniami) i tynk. Firmy budowlane oferuj± ca³e systemy do ocieplania od p³yt, przez zaprawê, siatkê, a¿ do tynku. Wa¿ne jest, aby systemy stosowaæ konsekwentnie, to jest wybieraæ jeden, a nie ³±czyæ kilka, bo z ich ³±czenia nic dobrego nie wyniknie.
Wady:
Zalety:
Such± - na ¶cianie robi siê ruszt z drewnianych listew (czê¶ciej) lub metalu (rzadziej), a miêdzy rusztem uk³ada siê izolacjê (najczê¶ciej we³nê). Z zewn±trz mo¿na po³o¿yæ siding - tzw. oblicówka (przypominaj±cy deski drewniane) b±d¼ deski drewniane (nieprzypominaj±ce sidingu).
Wady:
Zalety:
Dobrze zrobiona ¶ciana dwuwarstwowa do¶æ dobrze trzyma ciep³o - jej wspó³czynnik przenikania U jest zazwyczaj w okolicach 0,28 i poni¿ej
¦ciany trójwarstwowe - taka konstrukcja sk³ada siê z trzech czê¶ci. Pierwsza to ¶ciana no¶na np. z pustaków ceramicznych, betonowych albo z bloczków betonu komórkowego. Taka warstwa ma zazwyczaj oko³o 20 cm. Na niej jest izolacja - we³na lub styropian - ok. 10 cm. Trzecia cze¶æ to elewacja - 8-12 cm - z bardzo efektownie wygl±daj±cej ceg³y klinkierowej lub sylikatowej (nie wymagaj± tynkowania).
Wady:
Zalety:
¦ciana jednowarstwowa - jednocze¶nie pe³ni role konstrukcyjn± i izolacyjn±. Do jej budowy mo¿na stosowaæ np. bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej, niektóre pustaki z keramzytobetonu (z wype³nieniem ze styropianu).
Wady:
Zalety:
¦ciany drewniane - Alternatyw± dla konstrukcji murowanych mog± byæ ¶ciany drewniane. Zazwyczaj robi siê je w konstrukcji szkieletu drewnianego (tzw. kanadyjczyki) b±d¼ z bali.
Wady:
Zalety:
Koszt budowy zale¿y od jego kszta³tu. Czym bardziej fiku¶ny i ³amany, tym rzecz jasna dro¿szy. Podobnie jest z trwa³o¶ci±. Je¶li pokrycie ma wytrzymaæ sto lat, bêdzie s³ono kosztowaæ. W projekcie domu bêd± wymienione sugerowane materia³y do budowy dachu. Dach nad budynkiem ok. 200 m kw. w zale¿no¶ci od u¿ytego materia³u (ceramika, dachówka betonowa, blachodachówka) to wydatek od 15 do ponad 20 tys. z³.
Oczywi¶cie pokrycia mo¿na zmieniaæ, ale nie w ka¿dym przypadku. Je¶li projektant sugeruje dachówkê ceramiczn±, prawdopodobnie mo¿na j± wymieniæ na tañsz± blachodachówkê. Taka operacja mo¿e byæ utrudniona w drug± stronê - dachówka ceramiczna jest ciê¿sza od blachodachówki, trzeba wiêc sprawdziæ, czy konstrukcja dachu wytrzyma dodatkowy ciê¿ar.